Muž sa vrátil domov so škaredým zranením. Pohrýzol ho totižto vlk. Ranu si vyčistí, obviaže a ľahne si spať. O pár dní nastáva spln. Asi o polnoci sa zobudí a cíti, že s ním niečo nie je v poriadku. Narastajú mu svaly. Chlpy mu vyrastajú aj na miestach, kde predtým nezarastal. V ďasnách cíti prudkú bolesť, keďže mu narastajú dlhé špicaté zuby. V tom okamihu stráca ľudskosť, nepoznáva nikoho. Stáva sa z neho nebezpečný tvor- vlkolak. Rýchlo vyskočí cez zatvorené okno a uteká do lesa, kde bude hľadať svoju korisť.

Vlkolak inak nazývaný aj Lykantrop sa objavuje v príbehoch mnohých kultúr. Ide o človeka, ktorý sa mení na vlka. V niektorých poverách ide o mierumilovnú bytosť, ktorá by nikomu neublížila, v iných zase ide o zlého démona, ktorý dokáže zabiť aj upíra. Má neprekonateľné nutkanie zabíjať a neustále hľadá svoju obeť. Pri východe slnka sa znova mení na človeka, ktorý si nič z predchádzajúcej noci nepamätá.
V dnešnej dobe sa lykantropiou označuje psychické ochorenie, kedy človek sám seba vníma ako vlka. Viera vo vlkolakov mohla byť spôsobená aj požívaním jedovatých látok. Ľudia v stredoveku a novoveku často skonzumovali potravinu, ktorá mala halucinogénne účinky. Pri pohľade na psa sa im mohlo zdať, že sa im prihovára alebo sami mali pocit, že sa menia na psa alebo vlka.
Vlky sa podľa tradície spájali s ríšou mŕtvych a predpokladalo sa, že vlkolaci sú najaktívnejší dvanásť nocí po Vianociach, keď mŕtvi údajne blúdia po zemi. Pravekí lovci a zberači verili v moc šamana premeniť sa na dravé zviera. V miestach, kde vlky nežijú sa ľudia menili na iné zvieratá. V Južnej Amerike to boli pumolaky, a Afrike leopardaky alebo hyenolaky a v Indii tigrolaky.
Výzor
Človek, ktorý sa mení na vlkolaka väčšinu času žije normálnym životom. Mení sa len počas splnu mesiaca. Táto povera vznikla z poznatku, že človek je počas splnu nervóznejší, agresívnejší, má problém so spánkom a často býva námesačný. Počas splnu sa pohryzenému človeku tvorí ochlpenie na celom tele a rastú ostré zuby. Podľa niektorých zdrojov sa zväčší jeho výška, narastú mu svaly a vlčia hlava. Oči sa zmenia na žlté alebo červené. Stratí schopnosť rozprávať, iba vrčí alebo zavýja. Pohybuje sa na dvoch nohách, niekedy štvornožkuje.

Ako sa z človeka môže stať vlkolak?
Existujú štyri spôsoby ako sa z človeka môže stať vlkolak. Vo väčšine príbehov sa človek stane vlkolakom hneď po tom, čo ho pohryzie vlk alebo vlkolak.
Ten druhý je, že sa tak už narodí, keďže matku pohrýzol vlk v čase, keď čakala dieťa. Niektoré povery zachádzajú ešte do väčšej bizarnosti a to tak, že matka splodila dieťa s vlkom.
Človek sa môže stať vlkolakom aj po svojej smrti. Stačí ak mu cez hrob prebehne vlk, pes alebo mačka.
Posledným spôsobom je stretnutie so zlým čarodejom alebo čarodejnicou. Tí človeka prekľajú do vlčej podoby, avšak na vlka sa premení len fyzicky. Mentálne stále ostáva človekom.
Beštia z Gévaudanu
Vo francúzskom regióne Gevaudane sa v 18. storočí objavila neznáma obluda, ktorá zabíjala ľudí a zvieratá. Napadla aj pastierku kráv, ktorá sa však zachránila vďaka tomu, že sa schovala do stáda. Vyčíňala asi tri roky a zabila vyše sto ľudí a tridsať zranila. Bolo mnoho pokusov beštiu zabiť, ale ona vždy ušla deväťmetrovými skokmi. Nakoniec sa podarilo netvora zabiť. Jean Chastel, ktorý netvora zastrelil ho priniesol do mesta, kde si ho ľudia mohli poobzerať.
Podľa dobových správ bola obluda väčšia ako vlk, skoro ako krava. Na obrovskej hlave vynikali široké čeľuste sfarbené do červena, ktoré špicato vyčnievali dopredu. Roztvorená papuľa s obrovskými zubiskami merala takmer pol metra. Uši mala malé, kožušinu svetlosivú s čiernou kresbou pozdĺž chrbtice. Okrem toho sa pohybovala veľmi rýchlo a vysoko skákala. Zaujímavé však bolo, že dokázala stať vzpriamene. To veľa ľudí priviedlo k myšlienke, že ide o vlkolaka. Predpokladá sa však, že šlo skôr o neznámy druh medveďa alebo kríženca leva s tigrom. Niektorí sa domnievajú, že mohlo ísť o jedného z posledných žijúcich jaskynných levov.

Vlkolak v období honu na čarodejnice
V 16. a 17. storočí sa vo veľkej miere verilo na čarodejnice a vlkolakov. Čarodejník alebo čarodejnica sa menili na vlkolakov, aby škodili ľuďom a zvieratám. Ak bol čarodejník v vlčej podobe zranený zranenie mu zostalo a on mohol byť obvinený. V tomto období odsúdili a upálili množstvo nevinných ľudí bez akýchkoľvek dôkazov. Stačilo ak mal nejaké zranenie, ktoré nevedel vysvetliť. Často to boli ľudia, ktorí trpeli tzv. lykantropiou.

Vlkolak v literatúre a filme
Séria Harry Potter je plná mýtických bytostí, takže tam nesmel chýbať ani vlkolak. Objavuje sa v časti Harry Potter a Väzeň z Azkabanu, kde je profesor Lupin väčšinu času dobrým a láskavým učiteľom, ale počas splnu sa mení na vlkolaka, ktorý nikoho nepozná a je nebezpečný. Musí užívať nápoj, ktorý dokáže zastaviť jeho premenu.
V Twilight ságe je zobrazený odveký súboj medzi vlkolakmi a upírmi. V roku 2010 natočil Joe Johnston film Vlkolak s Beniciom del Torom v hlavnej úlohe. Nechýbajú tam také herecké esá ako Anthony Hopkins, Hugo Weaving alebo Emily Blunt. Šlachtic Talbot sa po rokoch vracia do svojho rodinného sídla, ale po čase zisťuje, že po okolí sa pohybuje desivé monštrum. Ak máte radi akčnejšie filmy tak si určite prídete na svoje vo filme Underworld, kde upírka Selene bojuje proti odvekým nepriateľom- vlkolakom. Objavujú sa aj vo filme Van Helsing.
Ak máte dobrý tip na film alebo knihu o vlkolakoch, budem rada ak to napíšete do komentára.