V súlade s kresťanskou zbožnosťou
Je to obdobie stredoveku, ktoré trvalo od 5. do 11. storočia. Je to obdobie prudkých zmien, najmä v politickej, geografickej a kultúrnej oblasti. Začiatkom stredoveku udávala módu Byzantská ríša. Koncom 10. storočia sa do popredia dostáva románsky sloh, ktorý sa rozšíril najmä v staviteľstve a výtvarnom umení, no prejavil sa aj v móde. Vytvorila sa nová spoločenská hierarchia a to cirkev, šľachta a poddaní. Na módu vplývala zmes rôznych vplyvov. Móda raného stredoveku vychádzala z antiky, ale aj z Byzancie, ale inšpirovala sa aj odievaním rôznych kmeňov, ktoré sa dostali na ich územie počas sťahovania národov. Duchovné a svetské odevy sa od seba veľmi neodlišovali. Obe vychádzali z antiky.
Na začiatku stredoveku bolo nosenie nohavíc považované za barbarstvo. Nosili ich najmä Galovia a to z praktických dôvodov. Kočovníci trávili veľa času na koňoch, preto bolo nosenie nohavíc pohodlnejšie ako tunika. V tomto období si začínajú muži všímať praktickosť nohavíc, ale nie všetci ich nosili. Niektorí ich stále považovali za barbarské a neslušné.
Móda raného stredoveku – muži
Základným odevom mužov bola prepásaná tunika s dlhými rukávmi, nosili ju všetky spoločenské vrstvy. Odlišovala sa len dĺžkou, materiálom a zdobením. Tuniky sa preťahovali cez hlavu a v prednej časti mali pri krku rozparok lemovaný páskou alebo golierom. Na podkasanie zbytočnej látky sa používal opasok. Šľachtici si tuniku prekrývali vrchnou tunikou, ktorá sa líšila od tej spodnej najmä materiálom, ako napríklad hodváb alebo brokát. Farbou vyšších vrstiev bol purpur a šarlát. Tunika sa bohato zdobila perlami, drahými kameňmi a tenkých doštičiek z drahých kovov. Zdobili sa najmä švy a rukávy. Malo to aj praktickú funkciu. Nedochádzalo tak k opotrebovaniu látky. Z antiky sa zachoval plášť, ktorý bol prehodený cez rameno alebo zopnutý sponou.
Muži nosili fúzy alebo bradku, ktorú si upravovali. Niektorí sa holili na hladko.
Kvôli nekľudným časom plných vojen a križiackych výprav sa mení aj spôsob odievania rytierov. Dbalo sa hlavne na ochranu pred údermi mečov. Nosili sa ťažké drôtené košele, ktoré siahali po pás. Niekedy mali aj kapucňu, ktorá slúžila na ochranu hlavy a krku. Nohy si chránili vysokými topánkami.

Móda raného stredoveku – ženy
Ženy, rovnako ako muži nosili tuniku. Bola však dlhá až po zem a mala dlhé úzke rukávy. Vyššie postavené ženy nosili bohato zdobenú vrchnú tuniku. Bola kratšia a mala zvonovité rukávy, okraje tvoril ornament. Cez spodný odev nosili tzv. kitľu. Niekedy si ju obliekali aj na vrchný odev. Obľúbený bol aj plášť bez rukávov zopnutý sponou. V súlade s kresťanskou zbožnosťou museli mať ženy zakryté vlasy. Na zakrytie používali závoje z rôznych materiálov. Niektoré boli priesvitné, iné zas hrubé a ťažké. Slobodné ženy nosili dlhé vlasy, ktoré si zapletali do vrkočov.

Líčenie bolo stále považované za hriešne.
Zo šperkov sa nosili najmä ozdobné spony, náhrdelníky a prstene zdobené drahými kameňmi. Veľmi požívaným materiálom bol jantár, ktorý plnil nielen estetickú, ale aj magickú funkciu. Ľudia verili, že ich ochráni pred chorobou a chudobou.
Ďalšie články zo série Dejiny módy
Staroveký Egypt Vikingovia40. roky 20. storočia a druhá svetová vojna
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228